Krajina českého Banátu

Krajina českého Banátu

Krajina_u_Svaté_Heleny

Krajina_u_Svaté_Heleny

Eibenthal

Eibenthal

Břeh_Dunaje

Břeh_Dunaje

Čerstvé mléko na snídani

Čerstvé mléko na snídani

Svatá_Helena

Svatá_Helena

Světnička k pronájmu

Světnička k pronájmu

Tradiční práce na polích

Tradiční práce na polích

Ubytování u místních

Ubytování u místních

Rovensko

Rovensko

Bígr

Bígr

Temešvár

Temešvár

Korvínův hrad 2

Korvínův hrad 2

Temešvár 3

Temešvár 3

Temešvár 2

Temešvár 2

Místní Češi jsou aktivní

Místní Češi jsou aktivní

Korvínův hrad

Korvínův hrad

Zájezd do českých vesniček rumunského Banátu

 

V jihozápadním Rumunsku u hranic se Srbskem se nachází oblast Banát, která má pro Čechy zvláštní kouzlo. Žije zde malá komunita krajanů, kteří tento malebný kraj začali osidlovat v první polovině 19. století. Jejich motivací byla vidina lepšího života a práce v dřevařském průmyslu. Realita byla ale mnohem těžší, než si představovali a aby sebe a své rodiny uživili, začali pracovat jako pohraničníci. Do dnešní doby se zachovalo několik českých vesniček, jejichž obyvatelé stále udržují české tradice, zvyky a kulturu a čeština je jejich mateřským jazykem (mnohdy v archaické podobě, zvláště u starších obyvatel).

V současné době dochází již zhruba dvě desetiletí k opačnému trendu, kdy se hlavně mladí lidé stěhují zpět do Čech za prací a pohodlnějším životem, nebo do větších rumunských měst. Stále je tu ale možné poznat české zvyky a venkovskou kulturu tak, jak ji už u nás bohužel skoro neznáme.

Tak vyražte do Banátu, než bude příliš pozdě.

Bydlení a pohyb v Banátu

 

Jedna věc je na cestování po Banátu a českých vesničkách úžasná. Můžete se ubytovat u místních rodin a zažít tak jejich pravou pohostinnost, dopřát si skvělé produkty z jejich vlastních zahrádek, políček, pastvin a chlívků a trávit dny výlety po okolní kopcovité krajině a večery povídáním o náročném, ale půvabném životě v izolovaném ostrůvku českého národa daleko od naší republiky.

Máme kontakty na rodiny, které rádi za malý poplatek nabídnou nocleh a stravu!

Do Banátu můžete přijet vlastním autem, přiletět do Temešváru a tam si vozidlo pronajmout, cestovat autobusem přímou linkou z Prahy nebo Brna, stopem, chodit pěšky, jezdit na kole, nebo jakoukoliv kombinací.

Dovolené v Banátu je navíc velmi levná a nezruinuje váš rodinný rozpočet.

Mapa a inspirativní itinerář

Můžete stejně jako my využít levných letenek z Berlína do Temešváru, tam si půjčit auto a udělat následující okruh, navštívit české vesničky a ještě navštívit i nádherný středověký Korvínův hrad a pár dní strávit i v samotném Temešváru, kde 15. prosince 1989 začala revoluce proti diktatuře  Nicolae Ceaușeska.

Způsob dopravy i samotný itinerář je ale pouze na vás a spolu ho připravíme vám na míru!

Zásady chování slušného cestovatele

 

Vaše návštěva našich krajanů v roli platícího turisty může dnes být (zejména při dodržení zde naznačených zásad) sama o sobě jednou z nejlepších forem pomoci našim krajanům. A věřte, že banátští Češi si dobrých hostů opravdu umí vážit a umí s nimi i přátelsky posedět a poveselit se jako málokdo jiný. Čeští turisté by však měli do banátských vesnic jezdit jako uctiví, pozorní a nenápadní hosté tamního v mnoha ohledech originálního a obdivuhodného prostředí a nikoli jako ti, kdo se tam jedou vyřádit na účet místních a k jejich škodě. Jedině tak mohou být návštěvy turistů v českých vesnicích Banátu výrazným přínosem a obohacením jak pro české turisty, tak i pro naše krajany

Zdroj: http://www.banat.cz/zasady_chovani.htm

Festival Banát 2020

 

Čerstvé informace přineseme, jakmile je organizátoři zveřejní!