6 tipů na zimní exotickou dovolenou podle TravelPlaner.cz

Updated: May 11, 2019


Léto definitivně skončilo a ti z vás, kteří mají raději teplo a sluníčko než naší sychravou zimu, možná stejně jako my přemýšlí, kam "utéct" aspoň na chvíli do přívětivějšího podnebného pásma. Připravili jsme pro vás proto seznam šesti zemí, kde na nepřízeň počasí určitě zapomenete, a navíc poznáte úplně jiný svět.

Kambodža

Této zemi v Jihovýchodní Asii se někdy také říká Království divů. Sami jsme měli to štěstí ji procestovat a rozhodně všem její návštěvu doporučujeme. Oproti sousednímu Thajsku ještě stále není tak zasažená masovou turistikou a díky tomu nabízí kus autentičnosti Dálného východu. V Kambodži si užijete prohlídku fascinujících chrámových komplexů Angor Wat, ale tahle proslulá atrakce by rozhodně neměla zůstat jediným důvodem, proč se sem vypravit. Můžete se třeba vydat do džungle, koupat se ve vodopádech, poznat pitoreskní svět místních obyvatel, kteří žijí v plovoucích vesnicích, plavit se po veletoku Mekong, setkávat se s neuvěřitelně usměvavými lidmi a ochutnávat skvělou kuchyni, která kombinuje to nejlepší z thajské, vietnamské a čínské gastronomie. A závěr dovolené je nejlepší strávit odpočinkem u moře na jednom z panenských ostrůvků s bílými plážemi, kde developeři ještě nestihli vybudovat luxusní rezorty a dokonce ani postavit silnice. Ubytovat se můžete v jednoduchých bungalovech přímo na pláži a užívat si pocit prostého života Robinsona. A na závěr jedna zajímavost. Kambodžský král mluví plynně česky. V 70. letech totiž v Československu studoval tanec a bydlel v jednom z pražských paneláků. :)

Se zpracováním dovolené v Kambodži vám velmi rádi pomůžeme.

Írán

Persii jsme s našimi přáteli projeli letos na jaře skoro křížem krážem a tady u nás na blogu jste si mohli přečíst celkem osm dílů podrobného cestopisu. Vrátili jsme se nadšení a za sebe můžu říct, že to pro mě byl jeden z nejsilnějších cestovatelských zážitků vůbec. Írán je už poměrně mnoho let populární destinací nezávislých cestovatelů, ale v mnoha lidech stále vyvolává zbytečné obavy, nedůvěru a předsudky. Nejen, že je to vnitřně stabilní a bezpečná země, ale navíc ji obývají lidé, kteří jsou tak přátelští, pohostinní, slušní, ochotní, že se nad tím po celou dobu svého pobytu pravděpodobně nepřestanete udivovat tak jako my. A co Írán turistům nabízí? Vzhledem k jeho ohromné rozloze a dlouhé historii je toho opravdu hodně. Krásná a velkolepá města, starověké památky, prastaré a stále obývané horské vesnice, paláce, zahrady.. Hned za branami Teheránu se do výšky přes 5000 metrů zdvihá pohoří, kde si až do dubna parádně zalyžujete. Směrem na jih zase můžete obdivovat velkolepou pouštní krajinu a dorazit třeba až k průzračnému moři v Perském zálivu. Kdo má času ještě víc, může se vypravit do íránského Kurdistánu na severozápadě země a poznat malebnou horskou krajinou a její svérázný a hrdý kurdský národ, který svou pohostinností Peršany snad ještě převyšuje.

Cesta do Íránu vyžaduje pečlivou přípravu a dobrý plán. Pokud vás neláká cestování ve skupině s cizími lidmi, rádi vám pomůžeme s přípravou individuální dovolené.

Jordánsko

Tohle malé království na Blízkém východě znám jako své boty a všem jednoznačně doporučuji, aby se do něj vypravili. Je to ostrov stability a bezpečí v dost neklidném regionu. Na území jen o málo větším než je Česká republika se nachází obrovské množství historických i přírodních zajímavostí. Všichni si nejspíš vybaví skalní město Petra, která je zapsaná nejen v seznamu UNESCO, ale figuruje i mezi sedmi novodobými divy světa a to rozhodně právem. Na její návštěvu si můžete vyhradit klidně tři dny a stejně tohle bájné město neprozkoumáte celé. Dalším unikátem světového významu je Mrtvé moře - jezero slané tak, že se můžete vznášet na jeho hladině s knihou v ruce a nepotopíte se, ani kdybyste dělali doslova psí kusy. Je to také nejníže položené místo světa (400 metrů pod hladinou světových oceánů)a panuje tu unikátní mikroklima. Voda Mrtvého moře má navíc blahodárné léčebné účinky díky vysokému obsahu různých minerálů. Tyhle turistické atrakce jsou ale jen pomyslnou špičkou ledovce. V Jordánsku můžete obdivovat stará římská a byzantinská města, křižácké hrady i biblické památky. A když vás omrzí historie, není nic lepšího než se vypravit do pouště a přespat mezi Beduíny, potápět se ke korálovým útesům v Rudém moři nebo vyrazit na pěší trek do některého z mohutných horských kaňonů, kde vás uprostřed pouště překvapí vodopády. A samotní Jordánci? Ti jsou velmi pohostinní a přátelští a zároveň nejsou neodbytní a dotěrní. Mají rádi cizince, jsou otevření a vždy rádi poradí a pomohou. Samozřejmě, že s přípravou dovolené v Jordánsku rádi pomůžeme i my.

Izrael

Málokterá země na světě je tak zajímavá a rozmanitá jako právě Izrael a Palestina. Už jsem ji navštívil několikrát a stále mě nepřestává fascinovat. Je to malé území doslova nabité historií, kontrastem, kontroverzí a zároveň krásou. Území, kde se denně v těžké realitě setkávají 3 nejvýznamnější monoteistická náboženství a mísí se bezpočet národností, kultur i jazyků. Izrael jednoduše málokoho nechá v klidu. Ať už máte na tamní situaci a politiku jakýkoliv názor, nejlépe uděláte, když ji poznáte na vlastní kůži. Není se čeho obávat, na bezpečnost turistů se tu přísně dohlíží jak v samotném Izraeli, tak na palestinských autonomních územích. Já doporučuju udělat si obrázek tak, že poznáte obě strany "barikády" s otevřenou myslí. Svět kontrastů poznáte aniž byste se museli přesouvat stovky kilometrů. Z moderního a kosmopolitního Tel Avivu je to necelou hodinu do starého Jeruzaléma - pro mě osobně je to město s největší atmosférou, které jsem kdy navštívil. Těžko to popsat, ale tohle město většinu návštěvníků prostě dostane. Odtud už jste za půl hodiny v Betlémě, kde najdete kromě svatých a poutních míst křesťanské víry také 4 metry vysokou betonovou zeď, která na mnoha místech lidem doslova rozpůlila pozemky. Ještě kontroverznější je Hebron - svaté místo Židů i muslimů. Byla by také škoda vynechat Haifu, krásné město a centrum bahaistického náboženství a Akko se středověkou pevností - poslední historickou baštou křižáků na Blízkém východě. V Izreali si užijete i přírodní krásy třeba při výletech na Golanských výšinách, v Negevské poušti nebo u Mrtvého moře. A nakonec putování po této svaté zemi můžete dočasně spočinout v letovisku Eilat u Rudého moře, kde si užijete i v zimě krásné počasí, vyhřáté moře a korálové útesy. I s cestou do Izraele a Palestiny všem zájemcům rádi pomůžeme.

Maroko

Maroko považuju bez nadsázky za téměř ideální destinaci pro zimní útěk za sluncem z naší nevlídné zimy. Navíc je velmi dostupné finančně i časově. Wizzair například spustil výhodné přímé lety z polské Wroclavy do letoviska Agadír. Létá se také přímo z Mnichova do Marrákeše, takže si stačí jen vybrat. Marocké království je nefalšovaný orient šmrncnutý Afrikou a Evropou. Nám se moc líbilo hlavně v Marrákéši. Je to opravdová oáza plná zahrad a parků uprostřed pouště s panoramatem zasněženého Vysokého Atlasu, kam si můžete odskočit zalyžovat a hned druhý den se už vypravit na pobřeží Atlantiku a vyhřát se na pláži, nebo navlíknout neopren a vyřádit se ve vlnách na surfu. Maroko jsou hory, vodopády, pouště, berberské vesničky, stará historická města s paláci i moderní letoviska u moře. Každý si tu najde to svoje. Na hlavním marrákešském náměstí Jamaa el-Fnaa večer co večer pořádají místní umělci, vypravěči příběhů, muzikanti, tanečníci, zaříkávači hadů svá velkolepá představení a vy nebudete vědět kterému se věnovat dřív, zatímco vás budou lákat pochoutky místní kuchyně v jednom z mnoha stánků. Celé je to dnes už tak trochu divadlo pro turisty, které ale vychází z dlouhé tradice a své kouzlo rozhodně neztratilo. Až se unavení z nočního života vrátíte do ubytování ve svém rijádu (historický dům s vnitřním dvorem, většinou s fontánou a střešní terasou) a dáte si silný berberský čaj, budete si připadat jako v pohádce. Zkuste to letos taky a kdybyste s přípravou dovolené chtěli pomoct, jsme tu opět pro vás.

Kuba

Na závěr jeden tip na trochu vzdálenější exotiku. Tento karibský ostrov je mezi cestovateli hodně populární destinací. Zvlášť v posledních pár letech, kdy se pomalu očekává změna její politiky a otevření se globalizaci a všemu dobrému i zlému co přináší, se sem touží podívat všichni, kdo chtějí zažít ještě tu pravou, autentickou a nezkaženou atmosféru. Abyste se ale vrátili s pocitem, že jste tuhle uzavřenou zemi opravdu poznali takovou jaká je, pak rozhodně nestačí navštívit jen Havanu a blízké světoznámé letovisko Varadero. Na Kubu si vyhraďte aspoň dva až tři týdny a cestujte. Poznejte odlehlá zákoutí, koloniální města, pralesy a koupejte se na osamělých bílých plážích. Vydejte se na exkurzi na tabákové plantáže, ochutnávejte ty nejlepší doutníky a rum na světě. Tancujte salsu a rumbu a bydlete u místních. Vrátíte se určitě plni zážitků, možná trochu s kocovinou, ale řeknete si, že to stálo za to. Kuba patří mezi naše bestsellery, tak se na nás obraťte a vymyslíme program i pro vás.

Doufám, že vás naše tipy inspirovaly a vydáte se za teplem ať už sami, nebo třeba s námi. My také přemýšlíme kam se vypravit a "utéct" před blázincem Vánoc. Takže budeme rádi i za vaše tipy a nápady o které se můžete podělit v diskuzi. ;)

#Kambodža #Írán #Jordánsko #Izrael #Maroko #Kuba #Exotickádovolená

16 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2021 by Travel Planner

  • Facebook
  • Instagram

+420 777 223 024