Cestopis z Íránu - křížem krážem Persií, část 1.

Updated: May 11, 2019


Před cestou, část I.

Jsme dobrodruzi. Neradi jezdíme na jedno a to samé místo a rádi objevujeme nové destinace. Dnes bychom už asi ani nevydrželi od našich blízkých a hlavně rodiny neslyšet: „Bože, proč zrovna tam?“

Nápad je na světě


Je tomu tak 2,5 roku, kdy jsme seděli s Janou a Jakubem a probírali kam jet na dovolenou, a to asi bylo poprvé, co padl nápad jet do Íránu. Jasně, většinou co se řekne v hospodě, za pár dní neplatí. No a je fakt, že Írán měla být až druhá destinace, první měla být Kuba. Ale z Kuby sešlo… týden s týdnem, měsíc s měsícem se sešel, až z toho byl rok. My s Omim se vzali a podnikli svatební cestu na Madagaskar. Ale o tom zase jindy.

A jak tomu bývá, po návratu jsme se zase sešli s Janou a Jakubem v hospodě a rozjímali, jak bychom nejraději znova vypadli….ale tentokrát už to nebyly jen plané řeči. Rozhodnutí jet do Íránu bylo na světě.

Několik týdnů jsme ladili termín, ale nakonec v půlce ledna jsme letenky koupili, jak jinak než přes www.skyscanner.com za krásných 5200 Kč. Termín 29.4.-16.5.2017 bude ve znamení expedice do Íránu - bylo vymalováno.

Naše 8,5 hodinová cesta do Teheránu má následující itinerář, a na cestě zpět je to vlastně obdobné.


A jelikož ani Jana s Jakubem své rozhodnutí nezměnili, tak pár slov o členech naší výpravy.

Jana


Projektová manažerka nebo-li projekťačka v IT a cvok do hudebních festivalů. Sice je malá, ale silná jako kdyby měla dva metry. Ještě taky aby ne, když podle mě je neustále někde na kruháči. A stejně jako já si umí zpestřit dovolenou nějakým pěkným zraněním. Naposledy asi po 5 dnech v Gruzii při nočním, sebou naordinovaném kruháči, slítla z hrazdy a zlomila si kotník a na pár týdnů si dala od cvičení pohov.

Její slaný jezero asi bude z itineráře vyškrtnuto, ale určitě ji dostane do kolen romantika v poušti. Jinak je to ale malý diblík, který nezkazí žádnou srandu, ráda hraje aktivity… no prostě určitě s ní bude zábava.

Jakub


Obchodní manažer nebo-li obchoďák, partner Jany a cvok prý do ničeho není. Dávám si osobní úkol to zjistit. No jinak už je vyšší a síly… jasně, má za 3☺ protože se teda od Jany nenechá zahanbit a taky radši chodí na kruháč, což mu obzvlášť v Gruzii přišlo vhod, když Janu nosil na rukách.

Má rád vlaky a hned od začátku nám hustil do hlavy, jak jsou v Íránu pohodlný a že s nimi určitě musíme jet. Svým vousem se určitě bude blížit místním, ale jinak je to takový méďa do nepohody.

Veronika


Další projekťačka v týmu. No, i ona se těší na vlak, když pořád Íránci nepřišli na chuť jejím tramvajím. Írán je tak trochu její dávný sen - ještě z dob její diplomatické minulosti. Dá říct, že je cvok do extrémních dovolených, i když válení na pláži jí teda bude chybět. Už skoro rok necvičí a síly má asi jako moucha a na lyžích si natáhla křížové svaly. Snad nebude muset nosit ortézu i pod Abayou…

Ano, pár dní po nákupu letenek si objednala Abayu, prostě musí zkusit co nejvíce autentický Írán. Těší se na skalní vesničky, spaní ve skále a na poušti.

Omar


Zakladatel TravelPlanner.cz, manžel Veroniky a náš kápo přes plánování naší cesty, což ani tentokrát teda není jednoduchý. Stejně jako pro mě je Írán jeden z jeho cestovatelských snů, i když u Omiho je těch cílů fakt hodně. Jinak kliďas, kterého určitě zase místní budou považovat za „svýho“ i bez plnovousu, teda do doby, než na něj začnou mluvit persky ... pak snad najdou společnou řeč v angličtině. Nějaké to tempo v bazénu už proběhlo, ale jinak ladit formu bude až v Íránu. Těší se na místní jídlo a návštěvu Kurdistánu. Jooo, a cvok je, cvok do cestování.

Přípravy na cestu – 10 týdnů před odjezdem

Žádáme si o referenční čísla, prý je to s nimi jednodušší. Všechno posíláme Omimu a ten podává žádosti.

Za 14 dní je máme…jupí, víza se blíží.

Přípravy na cestu – 7 týdnů před odjezdem

Dnes je malý den D, jdeme na ambasádu. Jsme tam přesně na 11:00, mříže se zvedají a my kráčíme nahoru. Stará Ruska v šátku na nás spustí lámanou češtinou. Ano a referenční čísla nám pomohla, hned na první pokus od nás vše přijímá a za 14 dní si máme přijít. A je to, první krok je za námi, teď ještě Jana a Jakub a pak jen vyčkat.

Přípravy na cestu – 5 týdnů před odjezdem

Je 5 týdnů do odjezdu. Stále nemáme víza a nemáme ani přesný itinerář. „Omi, musíme plánovat,“ říkám mu v týdnu… „Neboj, je čas, uděláme to o společném víkendu s Janou a Kubou u babi“… další odsun a já se snažím najít klid… no dobře víkend je za rohem.

V pondělí Jana dává fotku na FB s jejich vízy... my je ještě nemáme. Není čas... Jsem nervozní a aktivuju svou největší zbraň: krizový management a ve čtvrtek od 4 íránských culících se pánů přebírám naše pasy.


Ve čtvrtek Jana s Kubou zruší jejich cestu k babi, protože – jak jinak, Jana si zablokovala krk a nemůže se hýbat. To to začíná☺

Ale my se nedáme a v sobotu večer u babi usedáme na zahradu a po prvním společném grilování vytahujeme mapy, průvodce a notebook. Jde se na věc.


Omi se potí, litry vínka tečou…ale výsledek je za pár hodin na stole…“Musíme něco vynechat, “ pronese sklíčeně Omi… zase hledáme, vymýšlíme kombinace… no nic, prostě pokud si chceme Írán užít, musí něco z kola ven – rozhodnutí necháme na Janě s Kubou hned v pondělí.

Jana s Kubou k nám v pondělí večer dorazí a druhý kolo plánování se rozjíždí. Pije Jana a Omi, Kuba řídí a má smůlu a já se sotva držím na nohou. Po pár hodinách je ale jasno, Shiraz vypadl a my máme potřebné dva dny k dobru.

Plán cesty je na světě a Omi kupuje ještě vnitrostátní letenky z Ostrova Qeshm do Teheránu.

Přípravy na cestu – 3 týdny do odjezdu

Stále nevím, kde budeme spát a čekám na svůj pokoj ve skále a na poušti. Aspoň někde. Taky nemám kromě Abay trika přes zadek a šátek. Nojo, v neděli se pojede do Sapy.

Ale už máme půjčený auto – Dacia Logan bude náš kamarád! Jen nikdo ještě nemá mezinárodní řidičák.

#Světnašimaočima #Írán #Přípravynacesty #letenky

12 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2021 by Travel Planner

  • Facebook
  • Instagram

+420 777 223 024