7 žhavých tipů na letní exotickou dovolenou v Evropě

Updated: May 11, 2019


Léto patří cestování a proto vám přinášíme 7 tipů, kam se vypravit v Evropě a přesto zažít exotickou dovolenou. Bibione ani Costa Brava nečekejte. I na našem kontinentu se dají prožít netradiční zážitky a nemusíte kvůli nim trávit celé dny v letadle.

Tradiční exotické destinace jako je Jihovýchodní Asie nebo Karibik patří spíše podzimním, zimním nebo jarním měsícům. V létě v nich nepanuje zrovna nejlepší počasí, často a hodně prší a výjimkou nejsou ani tropické bouře a extrémně dusné a horké podnebí. Naopak letní Evropa je pro cestování ideální. A pokud se chcete vyhnout davům turistů na pobřeží Středozemního moře a přesto si užít exotiku za humny, mám pro vás pár skvělých cestovatelských tipů! Na své si přijdou jak milovníci severských, tak jižních zemí.

Nejlepší evropské vlny - Portugalsko


Portugalsko je turisty často opomíjené a to je rozhodně škoda. Nabízí totiž vše, co si od pohodové letní dovolené slibujete. Nádherné a divoké pobřežní útesy, krásná a atmosférou nabitá města, panenskou přírodu, skvělé víno a výbornou kuchyni založenou na rybách a mořských plodech, pohodové obyvatele, kteří mluví téměř všichni anglicky a nízké ceny.

Přesto zde ani v srpnu nenajdete přeplněné pláže. Pokud se tedy nevypravíte na jedinou vyhlášenou riviéru Algarve, která je sice překrásná, ale v letních měsících trochu přeplněná. Naopak pobřeží nedaleko Lisabonu, v okolí nejzápadnějšího kontinentálního bodu Evropy, mysu Cabo da Roca, bude často a doslova pouze vaše.

Portugalsko je ideální pro cestovatele, kteří vyznávají aktivní typ odpočinku. Na celodenní válečku a koupačku u moře to tam není. Atlantik je i v létě chladný, vlny jsou vysoké a fouká poměrně silný vítr. Tato kombinace je ale ideální pro surfování. I bez jakýchkoliv předchozích zkušeností si zde můžete vyzkoušet tento úžasný sport. Oblast kolem rybářsko-surfařského městečka Ericeira je odborníky označována za nejlepší v celé Evropě a po Havaji i na světě! O surfařské dovolené v Portugalsku se můžete dozvědět více na našich stránkách.

Nejexotičtější evropská destinace - Azory


Ještě chvíli zůstaneme v Portugalsku. Toto souostroví sopečného původu, označovaného jako jedno z možných míst, kde se nacházela bájná Atlantida, patří této zemi od patnáctého století. Původně nebylo obydlené a sloužilo jako podpůrná základna mořeplaveckým výpravám z dob slavné portugalské historie. Azory vznikly na tektonickém zlomu africké, eurasijské a americké desky a nejvyšší hora přesahuje 2000 metrů nad mořem. Díky vydatným srážkám, teplému Golfskému proudu a izolaci od okolního světa je tamní příroda nádherná, panensky nedotčená a divoká. Ze stovek kráterů vyvěrají na mnoha místech horké minerální prameny napájející vulkanická jezera, která obklopuje neuvěřitelným tempem rostoucí subtropická zeleň.

Kromě přírodního bohatství jsou ostrovy jedinečné i svou architekturou. Místní používají na stavbu svých domů téměř výhradně lokální materiály - všudypřítomnou lávu. Typické černá domky pak rozzařují bíle lemovaná okna a neopakovatelná atmosféra uprostřed Atlantiku je na světě.

Na souostroví panuje v letních měsících příjemné klima s teplotami kolem 25 stupňů. V kombinaci s výhodnými letenkami přes Lisabon je tato destinace ideální pro aktivně strávenou letní exotickou dovolenou v Evropě!

Ostrov věčného jara - Madeira


Do třetice Portugalsko a ještě jednou sopečný ostrov. Západně od marockého pobřeží se strmě od pobřeží zvedá do úctyhodné výšky téměř 1900 metrů nad mořem nádherná Madeira. Omývaná Golfským proudem a zásobovaná dostatkem srážek si vysloužila přívlastek ostrova "věčného jara". Ačkoliv se zde teploty v létě šplhají ke 30 stupňům, nemusíte se obávat nesnesitelných veder, která byste od této zeměpisné polohy mohli očekávat.

Už samotné hlavní město Funchal je atrakcí samo o sobě. Je vystavěno v tak strmých stráních, že muselo být doslova prošpikováno různými tunely a pospojováno mnoha mosty, aby se po něm dalo jednodušeji pohybovat. Nachází se zde také lanovka, která vede až ke kostelíku Nossa Sehora, kde je pohřben poslední habsburský císař a zároveň panovník českých zemí, arcivévoda Karel. Dolů se pak můžete spustit na tradičních dřevěných sáních, na nichž byl v minulosti svážen těžký náklad.

Pro milovníky aktivní dovolené je jako stvořené vnitrozemí Madeiry. Můžete zde provozovat vysokohorskou turistiku, horolezectví i cyklistiku kolem takzvaných levád, tedy unikátního systému stovky kilometrů dlouhých zavlažovacích kanálů. Ty byly budovány od 15. století a přiváděly vodu z deštivého severu k sušší jižní části ostrova.

A pokud si budete chtít odpočinout po náročné túře, můžete si dopřát koupel v termálních lávových bazéncích v Porto Moniz

Nejdivočejší evropská země - Island


Každá země na světě je svým způsobem unikátní, ale jestli to platí pro některou dvojnásob, pak je to jednoznačně Island, zvláště v Evropě. Dovolená zde je pro opravdové labužníky, milovníky dobrodružství a zkušené cestovatele. Přírodní charakteristika tohoto tektonicky neklidného ostrova je jedinečná. Nikde jinde na světě nenajdete tolik divokých gejzírů tryskajících z nitra země, vodopádů a aktivních sopek neustále měnící charakter krajiny vyvěrajícím magmatem v takové koncentraci.

Ačkoliv se Island nachází v subpolárním podnebném pásmu, tak díky Golfskému proudu oceán kolem jeho břehů nikdy nezamrzá. 10% vnitrozemí ale naopak pokrývá obrovský ledovec Vatnajökull. Počasí je zde nevyzpytatelné, silný vítr způsobuje, že déšť prší ze všech směrů, nezřídka i zespoda! Přesto si ale po náročném treku nebo cyklistické túře můžete zarelaxovat v jednom ze stovek přírodních termálních bazénů.

Na Islandu si můžete užít treking, kola, rafting, pozorování velryb, vypravit se na ledovec nebo si půjčit terénní vozidlo a projet ostrov po vlastní ose. A ještě jedna zajímavost - věděli jste, že Rejkjavík je nejmenší evropskou metropolí? Počet jeho obyvatel nepřesahuje 200 tisíc.

Země fjordů, vodopádů, hor a rybářů - Norsko


Plynule se přesouváme do další nádherné severské destinace, do Skandinávie a konkrétně do Norska. Země táhnoucí se v délce přes 1800 kilometrů má díky neuvěřitelnému množství fjordů a nespočtu ostrovů mnoho desítek tisíc kilometrů krásného pobřeží. Ve vnitrozemí se pak nachází impozantní pohoří, nekonečné lesy, monumentální vodopády a panenská příroda.

Letní cesta do Norska může mít mnoho podob. Jeho charakter přímo vybízí k aktivně strávené dovolené. Ať to bude treking, výlet za polární kruh, rafting, expedice do Laponska, cyklistika, road trip po celé zemi nebo horolezectví, určitě si to užijete!

Naprosto unikátní zkušenost je ale zdejší rybaření. Norsko totiž patří mezi nejlepší rybářské destinace v Evropě, ne-li na světě. Zapomeňte na nudné posedávání u rybníka a čekání na to "až zaberou". Muškaření na jezerech a divokých řekách plných okounů, štik, pstruhů a lososů je zážitek na celý život. Milovníci moře se pak můžou vypravit na větší kousky na rybářských lodích do chladných vod Norského moře. Až pak povečeříte něco z denního úlovku, bude vám jasné, že lepší rybu jste v životě nejedli!

A jestli si Norsko chcete užít v poklidném stylu a prostě jen pobýt v nádherné přírodě mimo dosah davů, tak není nic jednoduššího než si pronajmout jednoduchý srub někde u fjordu, a prostě strávit týden nebo déle procházkami po okolí a večery u krbu. I takhle může vypadat romantická dovolená.

Nespoutaný a autentický Balkán - Albánie


Po severské odbočce se vracíme do tepla, a to přímo na temperamentní Balkán. Tak jako těsně po válce v bývalé Jugoslávii to byli Češi, kteří pro svět pomohli znovu objevit turistický potenciál Chorvatska, jsou to opět oni, kdo začíná rozkrývat krásy Albánie. Ostatních cestovatelů se sem zatím příliš mnoho nehrne a díky tomu můžete v Albánii zažít krásu západního Balkánu nepoznamenaného masovým turismem. Poznávání této země je jako stvořené pro nezávislé cestovatele, a navíc, je finančně velmi dostupné.

Krása opuštěných hor i pobřeží, římské ruiny, pravoslavné monastýry, mešity a minarety, to vše můžete obdivovat při dovolené v této zemi. Kromě památek a nádherné přírody si určitě užijete i setkávání s místními obyvateli, kteří moc dobře znají Českou republiku. Dříve jeden z nejtužších diktátorských režimů v Evropě se postupně otevírá světu a právě teď je nejlepší doba pro jeho návštěvu. Stále autentický, ale už bezpečný Balkán je ideální destinací pro dobrodruhy a milovníky netradičních zážitků.

Do Albánie je ideální vypravit se vlastním autem. Dá se ale i přiletět nebo dokonce přijet vlakem.

Dovolená v Chorvatsku a přesto o samotě - Jachting


Naše putování po netradičních evropských destinacích zakončíme víc než tradičně, v Chorvatsku :) Co si budeme povídat, je to krásná země a ne nadarmo patří již mnoho let mezi dovolenkové bestsellery českých cestovek. Většina z vás zde už alespoň jednou byla. Je to blízko, je to dostupné, tak nějak se tam domluvíme, je tam super moře a prostě je to tam fajn. Když se ale porozhlížíte po nějaké té exotice, Chorvatsko vás určitě nenapadne.

Je tu ale možnost objevit Jadran z úplně jiné perspektivy. Pronajmout si na týden jachtu s partou kamarádů nebo rodinou a plachtit se mezi ostrůvky stranou profláklých destinací, večeřet čerstvě vytažené mušle za pár korun, kotvit v opuštěných zátokách, navštěvovat ospalé rybářské vesničky, koupat se v průzračně čistém moři a když budete mít štěstí, pozorovat hejna delfínů doprovázející vaši loď. To je vážně zážitek na celý život.

Navíc tenhle luxus vás nevyjde dráž než týden na přeplněném pobřeží! Jak na jachtu si můžete přečíst na našich stránkách!

Jak se vám líbí naše tipy? Máte jiné návrhy, kde strávit letní dovolenou v Evropě? Podělte se s námi v diskuzi! A pokud se vám některý z tipů zalíbil natolik, že byste se tam nejraději hned vypravili, kontaktujte nás;) a vytvoříme pro vás dovolenou na míru.

#Tipynadovolenou #Evropa #Portugalsko #Madeira #Azory #Island #Norsko #Jachting #Chorvatsko #Albánie

332 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2021 by Travel Planner

  • Facebook
  • Instagram

+420 777 223 024