Destinace, které stojí za návštěvu, než bude příliš pozdě

Updated: May 11, 2019


Současný svět se rychle mění. Ať už z důvodů přírodních, politických nebo společenských a do některých míst se vyplatí vypravit co nejdřív, dokud jsou stále taková, čím jsou unikátní. Je jich určitě spousta a těžko popíšu všechna. Proto tady představím svůj subjektivní "seznam" destinací, které jsem sám navštívil, a nebo se do nich brzy chystám, protože jsem přesvědčený, že je na to nejvyšší čas. A časem budou nepochybně přibývat v rubrice "ohrožených destinací."

Mrtvé moře


Do Jordánska a Izraele jezdím pravidelně posledních šest let a i za tak krátkou dobu je na strmější části pobřeží jasně vidět znatelný pokles hladiny. V některých nedávno vybudovaných rezortech je patrné, že byly vyprojektovány tak, aby ležely bezprostředně u vody. Dnes ale musíte urazit několik desítek metrů, abyste se od baru přesunuli k moři. Pohyb samozřejmě nikomu neuškodí, ale je jasné, že je tady něco špatně. V řeči čísel. Hladina v posledních letech klesá o 70 cm ročně, je tedy jasné, že za těch šest let jsem si úbytku o více než 4 metry musel všimnout. Pokud se něco nezmění, v roce 2050 bude už Mrtvé moře mrtvé nejen podle názvu. Důvodem tak rapidního vysychání je odvádění 90% vody z řeky Jordán, jediného pravidelného přítoku, za účelem zavlažování pro zemědělství okolních států trpící katastrofickým nedostatkem vláhy. Pomoci by mohl zamýšlený projekt kanálu, který by přivedl vodu z Rudého moře. Jeho realizace je ale tak komplikovaná, že je otázkou, zda k ní vůbec někdy dojde.

Je tedy jasné, že pokud chcete navštívit nejnížeji položené odkryté místo planety (přes 400 metrů pod hladinou světových oceánů), se svým unikátním mikroklimatem, je nejvyšší čas. Protože abych nebyl tak negativní, tak musím taky říct, že vznášet se s rukama za hlavou na vodní hladině, která má blahodárné léčivé účinky díky vysokému obsahu minerálů, je zážitek na celý život. V okolí se navíc nachází spousta památek z bájných biblických dob a krásná přírodní scenérie. Doporučit můžu pobřeží na jordánské straně, kde je voda průzračně čistá a nedochází k propadům pláží kvůli erozi. Tak vyrazte, ať už sami nebo s naší pomocí. :)

Kambodža


Tohle království, ležící mezí známějším Thajskem a Vietnamem, jsem měl to štěstí procestovat minulý rok. Je to zatím ráj nezávislých cestovatelů, ale to se nepochybně brzy změní, a proto ho zařazuji na tento seznam. Má totiž ohromný turistický potenciál, což je pro tamní obyvatele bezesporu velké plus, bude-li dobře využit. Kambodža je plná fascinujících, stovky let starých chrámů známých jako Angkor Wat, které už masovému turismu částečně propadly, ale stále si díky svému rozsahu uchovávají kouzlo tajemna. Zbytek země je ale vcelku netknutý a vypravíte-li se do opuštěné severovýchodní části poblíž hranic s Laosem, potkáte spoustu bezelstných obyvatel, kteří "bílé" cestovatele nepotkávají každý den a nebudou vás brát jen jako zdroj snadno vydělaných peněz. I kambodžské pobřeží je nádherné a minimálně se blíží svými plážemi z bílého písku tomu thajskému. Zdejší ostrovy jsou zatím bez jakýchkoliv silnic a velkých rezortů téměř robinsonovské, ale na papíře jsou už narýsovány plány čínských developerů na vybudování nákladné infrastruktury a luxusních hotelů..

Kambodža je nyní na velké křižovatce a směr jejího dalšího směřování rozhodne o tom, jaká bude další desítky let. Může se stát druhým Thajskem, kam budou mířit miliony turistů, nejen těch cestujících za krásným mořem, památkami a skvělou asijskou kuchyní. Takže pokud chcete poznat ještě ne zcela dotčený Dálný východ, mohu jen doporučit se sem podívat. Praktické informace a pomoc s naplánováním cesty vám moc rádi poskytneme.

Madagaskar


Za necelé dva týdny odlétám na tento čtvrtý největší ostrov světa na svatební cestu a nenechte se mýlit, nebude to válečka na pláži a popíjení koktejlů, i když na pár dní na to snad taky dojde. :) Za měsíc ale hodláme procestovat co se dá, přestože na celý ostrov je to pořád málo. Proč jsem ale Madagaskar zařadil na seznam ohrožených destinací? Co si budeme povídat, většina z nás má nebo měla tento stát v podvědomí jen díky populárnímu animovanému filmu a věděli jsme, že tam žijí lemuři a je tam asi divoká a nedotknutá příroda. A to je právě to. S tou přírodou to není tak jednoduché. Madagaskar je jedna z nejchudších zemí světa a efektivní ochrana přírody je doménou hlavně bohatých států. Tamní obyvatelé tak logicky vykáceli téměř všechnu původní vegetaci, aby zbudovali rýžová pole a palmové plantáže, a uživili své rodiny. I přesto, že v nich je silně zakořeněna úcta ke svému unikátnímu přírodnímu bohatství, touha přežít a netrpět hlady je pochopitelně silnější. Navíc vinnou nedostatku moderních a šetrných prostředků na kultivaci zemědělské půdy docházelo a dochází k odlesňování pomocí tradičního vypalování, které lokálně fungovalo po generace, ale ve velkém způsobilo nezvratnou destrukci krajiny. Přitom na Madagaskaru, díky své izolaci, je téměř každý devátý rostlinný i živočišný druh endemický. To znamená, že ve volné přírodě je nenajdete nikde jinde na světě.

Přesto, abych znovu nebyl jen negativní, stojí stále za to se sem jednoznačně vypravit. Malgašská vláda s přispěním mezinárodních organizací si možná za pět minut dvanáct uvědomila to nejpodstatnější, a to je ochrana zbývající panenské přírody, která dnes představuje asi 10% území a vytvořila mnoho národních parků s velmi přísným režimem ochrany, kde se dá stále obdivovat neskutečně divoká příroda. A já si myslím, že cestovat na Madagaskar, může této ochraně pomoct. Protože turistika, je-li koncipována správně, může místním pomoci vidět zdroje obživy i jinde než v plenění jejich bohatství.

Madagaskar má čtyři podnebné pásy, od pouští po deštné pralesy a takovou biodiverzitu na jednom místě neuvidíte jinde na světě. Jeho pobřeží plné života je lemováno korálovými útesy a v sezóně od července do září zde můžete pozorovat migrující velryby. A místní obyvatelé, smícháni z dávných přistěhovalců z Asie, Afriky, arabského světa a Evropy jsou prý nesmírně přátelští. Už se těším :)

Sledujte náš Facebook, kde budeme pravidelně přidávat aktuální zážitky z cesty, dovolí-li tamní internet :)

Na závěr

Každého napadne takových podobných ohrožených destinací jistě spousta, tak se klidně podělte v diskuzi. Já věřím, že cestování pomáhá nejen cestovatelům samotným v obohacovávání sebe samých, ale i tamním obyvatelům, a to nejen díky zvýšenému příjmu, ale i v uvědomění si, že jejich země, tradice, příroda a památky jsou natolik cenné, že lidem stojí za to cestovat přes celý svět, aby viděli to, v čem je jejich domovina jedinečná a proč stojí za to její bohatství chránit, a uchovávat pro budoucí generace.

Do dalšího blogu o "ohrožených destinací" bych rád zařadil Kubu. Máte další nápady? Sem s nimi! :)

#Tipynadovolenou #Kambodža #Mrtvémoře #Madagaskar

12 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2021 by Travel Planner

  • Facebook
  • Instagram

+420 777 223 024