Sedět doma nebo cestovat?

Updated: Feb 28, 2019


Dnes jsem si přečetla článek, jak se lidé bojí cestovat do oblastí, kde se vyskytuje zika nebo tam byl nějaký teroristický útok, a tak se plní lehátka ve Španělsku či dříve nejvíce navštěvovaném Bulharsku. Máme se ale bát cestovat po světě?Ano, člověk musí být trochu obezřetnější než dříve, ale to neznamená, že se podíváme jen za humna. Všude vás může potkat něco. Stále je větší pravděpodobnost, že se vám stane nepříjemnost při cestě do práce, než právě na dovolené. Když jsem v roce 2008 žila v Dánsku, tak si snad každý myslel, že nejhorším zážitkem pro mě může být sražení kolem. Ale o to větší překvápko vás čeká, když se nad ránem 16.12. probudíte otřesem celého domu. Ano, jednalo se o zemětřesení, sice se střediskem v několik kilometrů vzdáleném Malmö, ale otřesy dosáhly síly 4,7 Richterovy škály. To ale není důvod se téhle krásné zemi vyhnout. Dánsko má své kouzlo. Milovníci hradů a zámků si zde opravdu přijdou na své, ať už v zámku Kronborg, dějišti Hamleta, nebo hradu Frederisbog s nádherným jezerem a zahradou, připomínající trochu zvětšenou Červenou Lhotu. Dokonce v letních měsících můžete vyzkoušet teplotu Atlantiku na vlastní kůži. Zpátky ale k onomu nebezpečí na cestách. Osobně jsem letěla na 10 leté výročí teroristických útoků právě do New Yorku, a největší adrenalin jsem zažila, když jsem si otevřela kufr v příletové hale. Dejte na mě, a nedělejte to.

I když krásy Španělska nechci vůbec popírat, není potřeba se zapojit do masového turismu. Pokud vás mrazí při pomyšlení jet se podívat do krásného Istanbulu, tak například nádherné Jordánsko vám může nabídnout velmi podobnou a přeci jen unikátní dovolenou.


Proč právě nejet tam? Proč právě tahle nádherná země není v hledáčku dovolenkových destinací? Myslíte, že na vás čeká nebezpečí na každém kroku, nebo znáte někoho komu se tam nelíbilo? Budu ráda, když se o své názory či zážitky podělíte, ale za mě je to jasné. Komu by se nelíbilo ležet v opuštěné nádherné poušti Wadi Rum a pozorovat jednu z nejkrásnějších nočních obloh na světě. Mimochodem, právě ve Wadi Rum se točil velmi populární film Marťan s Mattem Damonem. Jordánsko v sobě skýtá spojení dobré kuchyně, krásné přírody i světových unikátů jako Petra nebo křižácké hrady. Navíc právě v Jordánsku je nejlepší vstup i do Mrtvého moře. Milovníci adrenalinu si i zde přijdou na své a to v podobě úžasného canyoningu. A pokud se obáváte, že se nedomluvíte, tak své obavy hoďte za hlavu. V Jordánsku mluví většina obyvatel anglicky, kultura je velmi přátelská,i když se vám uprostřed malé vesnice rozbije auto, všichni vám rádi pomohou a dokonce vám poskytnou přístřešek nad hlavou. A pokud nepůjdete na svatá místa, tak si sbalte určitě kraťasy, tílka, či letní vzdušné šaty.Pokud máte i nadále obavy, určitě napište, ráda se podělím o své zkušenosti nebo procestujte Jordánsko s námi, a nemusíte se obávat ničeho.


Pokud i nadále váháte, není ani tak nutné si lehnout na pláž s hordou dalších lidí. Až si jednou vaše ratolest přivede tu svou vyvolenou/svého vyvoleného, budete se chtít pochlubit svými zážitky a nejen dát vedle sebe fotky sice dvou rodin, ale ze stejných zemí. Tak co třeba zkusit nádherné Portugalsko? Cestovateli často opomíjené, ale přesto naprosto unikátní země, kam se dá dostat za pár tisíc, pokud budete cestovat sami a ne s cestovkou. Portugalsko nabízí úchvatné a divoké pobřeží, města se stylovou atmosférou a bohatou historií, výbornou gastronomii a přátelské obyvatele. Ale popravdě, Portugalsko není země na "válečku" u moře. Atlantik bývá i v letních měsících studený, a jediné co vás zahřeje je neopren a třeba surfovací prkno. Portugalská Ericeira je vyhlášenou


destinací právě pro tento sport. Ale nebojte se, nemusíte trávit hodiny pokusy stoupnout si na prkno pohupující se ve vlnách oceánu, můžete se projít v nádherném Lisabonu, projet se jednou z nejstarších tramvají, vidět zmenšeninu sochy brazilského Krista spasitele či kalifornského Golden Gate, anebo se vydat do možná trochu kýčovité ale unikátní Sintry.

Nebo chystáte svou vyvolenou požádat o ruku ale Paříže se bojíte, v Benátkách budou všichni, tak kam dál? Přestože musím znova zopakovat, že strach by vám neměl zabránit pokleknout nad či pod Eiffelovkou, co takhle vzít ji na nejzápadnější cíp Evropy v Cabo da Roca? Právě při takovýchto příležitostech může být i klasika v neklasickém podání tím pravým kouzlem. Znáte Řím jako své boty, ale chcete něco jiného než je přeplněné nádvoří Vatikánu, Kolosea či parku? Pak se nebojte improvizovat, Travelplanner.cz vám zařídí unikátní apartmán v romantické čtvrti Říma, známou pro své staré činžovní domy s úzkými špaletovými okny a kovovými mřížemi na balkonech a klikatými uličkami dlážděnými kočičími hlavami s malými kavárničkami, restauracemi, kde na terase právě tohoto apartmánu můžete před svou polovičkou pokleknout a vyslovit tu magickou otázku. Ano, mluvím ze své vlastní zkušenosti…Pokud říkám, že se člověk nesmí bát cestovat, tak vím proč. Když jsem byla s partnerem v Kambodži, tak jsem šlápla na lasturu. Několik týdnu po této události jsem skončila v nemocnici a rozhodovalo se, jestli mi zůstane chodidlo či ne. Měla jsem smůlu, měla v sobě nebezpečného masožravého stafylokoka a streptokoka. Šance chytnout tuhle potvoru je jedna ku milionu. Navíc, tahle bestie se vyskytuje právě i v Chorvatsku v mořských ježcích, nebo když pojedete Vltavu a jak se říká "uděláte se" a v místě bude kus železa. Borelióza z klíštěte je stejné riziko a v našich končinách tomu podlehnete pravděpodobněji než mému double S, jak jsem svým potvůrkám říkala. Navíc, přeci kvůli tomu nezanevřu na lodě, pláže, a obzvlášť na ty exotické. Prostě smůla. Jela bych znova? Ano. Změnila bych svůj přístup? Ne, na naprosto bílé pláži nikdo nebude chtít chodit v botách. Mimochodem, pokud chcete exotiku, Kambodža je vaše destinace. Najdete zde krásné vodopády, nádherné pláže, projedete se na kajaku či na slonovi. Člověk si právě v Kambodži uvědomí, co je pro něj důležité a to právě třeba při projížďce plovoucími vesnicemi, když vám v tomto prostředí malé děti mávají s tím největším úsměvem na tváři. Právě tyto zážitky budete jednou vyprávět vnoučatům, a ne to že jste byli na pláži s dalším milionem lidí. Myslíte si, že přeháním, že kdybych dnes měla umělé chodidlo, mluvila bych jinak? Napište mi, ráda se podělím o další nezapomenutelné zážitky, tak jak říkajíc "nahraně", ale já jsem přesvědčená, že právě na tyhle dovolené jednou budu vzpomínat, ať již se svým nebo umělým chodidlem.


Myslím, že jsem ve svých 28 letech projela kus světa, od Kanady, USA, Londýn, Irsko, Dánsko,Švédsko, jižní Evropu, Švýcarsko, Egypt, Tunisko, Turecko až po Izrael, Jordánsko, Kambodžu, Thajsko a Čínu. Dříve jsem cestovala s klasickou cestovkou, a to i když jsme se s kámoškou vydali do Egypta po maturitě s heslem "i na záchod jdeme ve dvou" (stejně nejlepší zážitky jsme měly, když jsme se hledaly), a dnes jsem ráda, že právě můj snoubenec miluje cestování na vlastní pěst. Jedině s tímto typem turismu zažijete, co je pravé cestování.Bojíte se, že se nedomluvíte, ztratíte se, nebudete moci najít sami odvoz, a nebo prostě že je to nebezpečné vzhledem k situaci ve světě? Bát se nemá smysl, všechno je riziko, život je riziko, ale cestování je jeho obohacení a Travelplanner.cz vám zprostředkuje autentické a samostatné cestování, kdy se těmto situacím bude snažit předcházet.

A kam se chystám příště? Svatební cesta na Madagaskar bude tím pravým dobrodružstvím a s přestupem v krásném Istanbulu to bude prostě dovolená snů. Malým dětem se říká "strach má velké oči", tak se nebojte a objevujte krásy téhle planety než si ji zničíme, a piště mi své dojmy, názory či zážitky. O ty svoje z Madagaskaru se s vámi podělím v červenci.


11 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2021 by Travel Planner

  • Facebook
  • Instagram

+420 777 223 024