Od výbuchu Černobylu uplyne 30 let, jak to tam teď vypadá? Část I.

Updated: May 11, 2019


26. dubna roku 1986, po zátěžovém testu čtvrtého bloku černobylské jaderné elektrárny a lidském selhání, došlo k největší jaderné katastrofě v historii lidstva, která ze svých domovů vyhnala přes 130 000 obyvatel, ale svým rozsahem ovlivnila celý svět. Dnes je zóna kolem elektrárny stále uzavřená, ale ne zcela nepřístupná. Jak si příroda poradila s devastující radiací? A jak se s katastrofou vypořádali místní? Na to jsme se jeli podívat.


Vypravit se do Černobylu, to je nápad, z kterého vaši blízcí asi nebudou příliš nadšení. To se dá pochopit, ale dobrodružnějším povahám bude stále vrtat hlavou. Zvlášť těm, kteří už někdy viděli nějaký dokument, četli nějaký článek, prohlíželi si fotky, nebo dokonce hráli počítačovou hru věrně napodobující opuštěné město duchů, Pripjať. Vydat se tam ale na výlet? Někam, kde musí být vše zamořené radiací? Na to už je potřeba se trochu připravit a přečíst si věrohodné informace. Díky tomu zjistíte, že do zakázané zóny se dnes již celkem běžně cestuje a to dokonce oficiálně. Pořádají se dvou denní zájezdy s průvodci a přespáním přímo v obci Černobyl, v jediném místním hotelu - a také nejlepším! :)

Ale co ta radiace? Není to příliš nebezpečné? Nehrozí trvalé následky? Tyto otázky vás určitě napadnou, tak jako mě. Pak se ale znovu pídíte po informacích a zjistíte, že i přes to, že celá zóna je stále nevhodná pro trvalé osídlení, jsou v ní místa s velmi vysokou úrovní záření a v celé oblasti je radiace několikanásobně vyšší než je její přirozená úroveň, tak během dvou denního pobytu dostanete dávku srovnatelnou s jedním rentgenovým vyšetřením v nemocnici nebo delším letem, a při dodržování všech pokynů opravdu nehrozí žádné následky.

A tím je to jasné, jedeme! Z Kyjeva je to kousek. Vyrážíme na cestu v menší skupině lidí s nadšeným slovenským průvodcem Dominikem a povinným místním doprovodem Sergejem. Všechna povolení už máme dopředu vyřízená a my vstupujeme do zóny. Projdeme pasovou a dozimetrickou kontrolou a míříme do našeho hotelu v obci Černobyl, která je od samotné elektrárny vzdálena asi 20 kilometrů a dnes v ní na etepy žijí zaměstnanci starající se o celou oblast - strážci, lesníci, prodavači, zaměstnanci elektrárny, vojáci a další. Po několika týdnech si jedou od radiace odpočinout do svých kyjevských bytů, než se opět vrátí. Takových jsou tisíce. Ubytujeme se a vyrážíme za dobrodružstvím.

V samotné vesnici Černobyl je památník všech evakuovaných obcí, ale to hlavní, proč sem všichni nadšenci jezdí, je město Pripjať. Bylo vystaveno v 70. letech minulého století a před výbuchem v něm žilo kolem 50 tisíc obyvatel. Na svou dobu bylo opravdu výstavní. Byly v něm divadla, školy a školky, kino, bazén, zábavní park i přístav. Stojí v bezprostřední blízkosti elektrárny, pro jejíž potřeby bylo postaveno a patřilo mezi nejmodernější města tehdejšího Sovětského Svazu. Během pouhých tří hodin bylo všechno


pryč, veškerý jeho život utichl..

Vinou počátečního mlčení a mlžení ze strany úřadů dostalo mnoho jeho obyvatel obrovskou dávku radiace, na kterou později doplatilo svým zdravím i životem. Evakuace měla být na pouhé tři dny, nikdo z běžných občanů netušil o jak rozsáhlou katastrofu se jedná. Nakonec byla definitivní a trvá dodnes. Veškerý majetek byl ponechán ve městě, v bytech, obchodech, a tak je to dodnes. Cennosti byly samozřejmě vyrabovány, ale běžné, bezcenné věci můžete stále vidět při procházení chátrajících budov.

Během dvou dnů doslova prolezete skoro celé město. Úřady, školy, nemocnice, továrny, divadlo, policejní stanici, vězení, ale i obyčejné obytné paneláky. Všude na vás dýchá neuvěřitelně ponurá atmosféra lidské zkázy a zároveň žasnete nad sílou přírody, která si, zdá se, poradí se vším. Mocná vegetace prorůstá ulicemi i samotnými domy, které se postupně začínají hroutit. V celé uzavřené zóně žije obrovské množství zvěře, aby také ne, nikdo ji tam neloví. Ve vodách chladících elektrárenských kanálů plavou obrovští sumci, které také pochopitelně nikdo nechytá. Radiace postupně klesá, posouvá se hlouběji pod zem, (1 cm za rok), příroda bují a město už zůstává jen pomníkem zašlé slávy.

Těžko se dá vybrat v Pripjati místo, které je nejzajímavější. Na každého působí něco jiného. Někdo bude nejsilnější pocity zažívat při prolézání obyčejných, upuštěných bytů. Na někoho zapůsobí školka s hračkami a panenkami povalujícími se na zemi, nebo nemocnice. Já doporučuji, ikdyž jste ve skupině, se na chvíli oddělit a projít si jednu budovu úplně sám, v tichu a klidu. Zaručuji vám husí kůži a mrazení v zádech. A je celkem jedno, o jaký


typ baráku se jedná.

Dobrý průvodce vám doporučí kam se podívat, ale nebude vám stát neustále za zadkem a nechá vás v klidu si vše prohlédnout a vstřebávat pocity - a že jich bude.

Všudypřítomné nápisy socialistických hesel, nástěnky s propagandistickou tematikou a portréty Lenina a dalších vůdců vás nenechají na pochybách, že jste se ocitli v minulosti. Až se budete k večeru vracet do hotelu, budete mít plnou hlavu myšlenek na právě prožitý den. Po cestě se ještě zastavíte u "červeného lesa", nejzamořenějšího místa celé zóny. Vstupovat do něj je stále životu nebezpečné a stoupající ukazatel na vašem dozimetru vás o tom rozhodně přesvědčí.

Večery v Černobylu se tráví jednoduše, v restauraci hotelu, kde si kromě večeře můžete od 18 do 21:30 dopřát i Staropramen :). Mimo tuto dobu je totiž v celé zóně zákaz konzumace alkoholu. Po 22 hodině se hotel uzamkl, vše pohaslo a nám nezbylo nic jiného než jít spát a očekávat další zážitky. V plánu byla totiž samotná elektrárna a také vojenský radar DUGA.

O tom už v druhém díle blogu 26.4.2016, tedy přesně v den 30. výročí výbuchu!

Zaujalo vás téma? Diskutujte s námi. Jeli byste se tam také podívat? Ptejte se na podrobnosti! Cestu do Černobylu a Pripjati pro vás umíme zorganizovat zcela na míru! Čtěte na našich stránkách.

Fotky jsou lepší než tisíce slov!

#Černobyl #Pripjať #VýbuchvČernobylu #30letodjadernékatastrofy

37 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2021 by Travel Planner

  • Facebook
  • Instagram

+420 777 223 024