Ostrůvek Ile Sainte Marie

Ostrůvek Ile Sainte Marie

Ile Sainte Marie

Ile Sainte Marie

Ile Sainte Marie

Ile Sainte Marie

Velrybí karneval

Velrybí karneval

Ile Sainte Marie

Ile Sainte Marie

Velrybí karneval

Velrybí karneval

"Lov" velryb

"Lov" velryb

Morondava, děti na pláži

Morondava, děti na pláži

Troufalý lemur

Troufalý lemur

Nejlepší záběr velryby ve skoku

Nejlepší záběr velryby ve skoku

Vrchol hory "chamaeleon"

Vrchol hory "chamaeleon"

Místní gondola

Místní gondola

Trhy ve Fianarantsoa

Trhy ve Fianarantsoa

Drzý lemur

Drzý lemur

Místní děti, Morondava

Místní děti, Morondava

Západ slunce u baobabů

Západ slunce u baobabů

Gondoliér

Gondoliér

Rikša

Rikša

Hory v národním parku Andringitra

Hory v národním parku Andringitra

Přírodní bazének v Isalu

Přírodní bazének v Isalu

Panenské pobřeží

Panenské pobřeží

Západ slunce nad baobabem

Západ slunce nad baobabem

Děti na pláži

Děti na pláži

Chameleon jako hračka

Chameleon jako hračka

Přeprava rodiny

Přeprava rodiny

Zvědavý turista a zvědavé děti,

Zvědavý turista a zvědavé děti,

Národní park Tsingy

Národní park Tsingy

Ocas velryby

Ocas velryby

Zvědavý lemur

Zvědavý lemur

Dovolená na Madagaskaru

 

Na tento nádherný ostrov nemíří mnoho českých turistů a ani těch ostatních, ale to neznamená, že na ně tento ostrovní stát není připraven. Na všech zajímavých místech je k dispozici kvalitní ubytování, které vyhovuje standardům většiny západních cestovatelů a je vždy k mání alespoň několik anglicky mluvících průvodců (dominantním, mezinárodním dorozumívacím jazykem je zde stále francouzština), kteří jsou připraveni vám vždy ochotně, a za regulované ceny, nabídnout své služby.

Madagaskar je svět sám pro sebe a na jeho území se nachází několik podnebných pásem. Od horkých a suchých savan na západě, přes chladnou náhorní plošinu v centrální části, po deštné tropické pralesy na východě. Pokud máte dobře zpracovaný itinerář, můžete během dvou až tří týdenní cesty poznat většinu tohoto neskutečného ostrova. 

Možnosti itineráře cesty po Madagaskaru

Madagaskar je rozlohou jen o něco málo menší než Francie a hlavní a vlastně jediná "dálnice" má parametry naší okresky. Podle toho je potřeba přizpůsobit itinerář. Během jedné dovolené není možné procestovat celý ostrov, pokud nebudete hojně využívat vnitrostátní přelety, které jsou velmi drahé a nespolehlivé. Místo toho je lepší zaměřit se na jednu část a tu si o to víc užít. Doporučujeme si také půjčit auto, s pohonem obou náprav, protože pohyb po vlastní ose například městskými autobusy je sice možný, ale časově dost náročný a omezující.. Před cestou na Madagaskar je třeba si uvědomit, co od své dovolené očekáváte, jestli hlavně národní parky a přírodu, pláže, nebo třeba co největší poznávání se s místními obyvateli. Lze ale vytvořit i dobrý itinerář, který bude kompromisem mezi tím nejlepším, co Madagaskar nabízí, ale chce to poměrně dost času a zkušeností a rádi vám s tím pomůžeme. Na naší mapě je asi to "best of", co se dá za 3 týdny stihnout. Možností individuálního přizpůdobení je ale mnoho.

Cena dovolené na Madagaskaru

 

Je velmi individuální. Letenky se běžně mimo akce pohybují od 17 do 25 tisíc na osobu tam i zpět. Pronájem auta stojí kolem 50 EUR na den + palivo. To jsou asi ty nejdrazší položky. Ubytování za dobrý standard 2 - 3* vychází v průměru na 30 EUR za noc za dvoulůžkový pokoj a za jídlo ve dvou za den utratíte stejně jako za ubytování. Něco také stojí průvodci, bez kterých do žádného národního parku nesmíte vstoupit. Ti anglicky mluvící stojí kolem 30 EUR na den. Orientačně Vás 3 týdenní dovolená na Madagaskaru se vším všudy může vyjít průmerně kolem 50 - 60 tisíc na osobu. Lze to ale i o dost levněji (pokud si nepronajmete vlastní auto a stravujete se mimo turistické restaurace) nebo i dráž (pokud využijete vnitrostátní přelety a případně luxusní ubytování). Zkuste si pro zajímavost najít běžné ceny od cestovních kanceláří.  

Lemuři, velryby a jiná havěť

Na Madagaskaru žije mnoho druhů živočichů, které jsou endemické, stejně jako rostlin. Vlastně většina druhů, které tam uvidíte, nemáte možnost jinde na světě ve volné přírodě spatřit. Ať už budete "lovit" lemury, a že jich tam je 106 druhů, nebo vzácné rostliny, tak si přijdete na své. I pokud nejste zrovna biolog, tak vás nadchne trek džunglí se zkušeným průvodcem, který najde vzácné druhy indri-indri, vydávající zvuky podobné sirénám a vypadající jako nepovedený mix mezi koalou a pandou, nebo vás upozorní na pohled nenápadnou rostlinu, která už na tom místě roste kolem 200 let. Pokud navíc na Madagaskar vycestujete mezi koncem června a začátkem září, můžete zaručeně spatřit na vlastní oči migrující velryby z bezprostřední vzdálenosti pár desítek metrů. A to je opravdu zážitek na celý život. 

Zodpovědné cestování

 

Madagaskar patří mezi nejchudší státy a cestovní ruch výrazně pomáhá tamním obyvatelům v obživě. Důležité je ale myslet na to, aby ta obživa byla důstojná. V zemi je bohužel silně rošířená dětská prostituce a s ní související pedofilní sexuální turistika. Zodpovědný cestovatel netoleruje žádné její projevy. Místní autority jsou i přes nelegálnost této činnosti přezíravé. Přesto roste počet místních i mezinárodních organizací bojující proti obchodování s lidmi. 

Dalším problémem jsou žebrající děti v blízkosti hlavních turistických lákadel. Pokud chcete podpořit malgašskou společnost ve zdravém rozvoji, nerozdávejte peníze dětem, které by měly být ve škole, i kdyby vyvíjely jakýkoliv emocionální nátlak. Pouze tím vychováte další generaci mladých lidí bez budoucnosti, spoléhající na snadný výdělek od naivních turistů. Pokud chcete místní něčím obdrovat, přivezte si prospisky, pastelky a další psací potřeby. Děti budou nadšené a navíc je podarujete něčím, co má smysl.

Velryby na Ile Sainte Marie

Madagaskar, jedinečná dovolená

 

Sedmý kontinent, neopakovatelné dobrodužství. Skvělý zážitek a dovolená, kterou jinde na světě nezažijete. To je Madagaskar. Pozorujte stovky endemických druhů zvířat a rostlin jako opravdoví cestovatelé.

 

Tento čtvrtý největsí ostrov světa nabízí vše, po čem opravdový cestovatel touží. Nádherná panenská příroda, přátelští obyvatelé a zajímavá historie. Díky vlastním zkušenostem pro vás můžeme přichystat dovolenou na mírů na tomto nádherném ostrově a to i bez cestovní kanceláře. Od suchých savan na západě po deštné pralesy na východě. Od hor po opuštěné pláže pokryté bílým pískem. Od pozorování lemurů po bezprostřední setkání s velrybami. Něco mezi Afrikou a Asií, to je Madagaskar, tak ho s námi poznejte!

Mapa a inspirativní program