Vodopád Tatai

Vodopád Tatai

Ne vysoký, ale mohutný

Ne vysoký, ale mohutný

Eco Lodge Koh Kong

Eco Lodge Koh Kong

Krásná pláž na ostrově Koh Rong

Krásná pláž na ostrově Koh Rong

Tropický ráj

Tropický ráj

Vodopád v severní Kambodži

Vodopád v severní Kambodži

Vesnice domorodých kmenů

Vesnice domorodých kmenů

Obyvatelky plovoucí vesnice

Obyvatelky plovoucí vesnice

Život na vodě

Život na vodě

Plovoucí vesnice

Plovoucí vesnice

Žít se dá kdekoliv

Žít se dá kdekoliv

Příroda si poradí se vším

Příroda si poradí se vším

i se stovkami let starým chrámem

i se stovkami let starým chrámem

Mocné kořeny

Mocné kořeny

Velkolepý Angkor Wat

Velkolepý Angkor Wat

Hmyzí speciality v Phnompenhu

Hmyzí speciality v Phnompenhu

Projížďka na slonovi

Projížďka na slonovi

Koupání slona v Mondulkiri

Koupání slona v Mondulkiri

Sloni milují banány

Sloni milují banány

A opice kukuřice :)

A opice kukuřice :)

Chlapec s kolem v Angkor Wat

Chlapec s kolem v Angkor Wat

Je dovolená v Kambodži vhodná pro turisty?

 

Nejen v okolí světoznámých chrámů Angkor Wat, které jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví Unesco, ale v celé zemi jsou k dispozici ubytovací kapacity a služby vyhovující standardům většiny západních cestovatelů. Stále se ovšem nejedná, až na výjimky, o přeplněné rezorty v rukou zahraničních investorů. Kambodža nabízí dostatečnou kapacitu "eco-style" ubytování, které je v dnešní době nesmírně populární. 

Je celkem pravděpodobné, že se Kambodža v  horizontu několika let promění v nové Thajsko se všemi jeho klady a zápory. Pokud tedy chcete procestovat kus autentické Jihovýchodní Asie, neotálejte a vypravte se do tohoto kráovství, které má zajímavou spojitost s naší zemí. Tamní král v 70. letech studoval dlouhé roky v Praze a dodnes mluví plynně česky.

Možnosti itineráře cesty do Kambodže

Navržená trasa je koncipována na zhruba 3 týdny a jedná se o poměrně důkladné prozkoumání tohoto království. Její výhodou je, že v sobě obsahuje ode všeho něco - kulturu a historii, přírodu, pláže a samozřejmě poznání místních obyvatel. Pokud máte méně času, dá se zkrátit i do 2 týdnů. Samozřejmě přijdou na řadu kompromisy a bude třeba vynechat některé časově náročné aktivity - např. výprava na severovýchod země nebo pobyt na ostrovech. Na druhou stranu pokud je času více, Kambodža dokáže bavit i déle.

Itinerář lze jakkoliv upravit podle vašich představ, časových i finančních možností.

Cena zájezdu do Kambodži

 

  • Orientační rozpočet uvedeného itineráře pro 2 osoby je 85 000 CZK se vším*

  • S cestovní kanceláří zaplatíte za srovnatelně dlouhý zájezd přibližně dvojnásobnou cenu

 

* včetně letenek, ubytování, transferů, vstupů, treků s průvodcem, půjčení skůtru, jídla a pití. Při této ceně počítejte s ubytováním v zařízeních střední kategorie (nocleh vždy ve dvoulůžkovém pokoji/bungalovu/lodgi s vlastním sociálním zařízením) Při využití hostelů, vynechání dražšího pobytu na ostrovech atd. lze rozpočet ještě snížit.

Angkor Wat - kulturní dědictví UNESCO

Ohromující komplex chrámů se rozkládá blízko západní hranice s Thajskem poblíž města Siam Reap a nabízí turistům opravdový světový unikát. Nejrozsáhlejší architektonická památka náboženského charakteru na světě byla vystavěna ve 12. století původně jako hinduistický chrám. Později upraven na budhistické svatyně, a pak na dlouhá staletí zapomenut a ponechán svému osudu a přírodě, dokud nebyl znovu objeven v 19. století francouzským cestovatelem Henrim Mouhotem, který si do svých poznámek zapsal: 

 

„Jeden z těch chrámů, měřitelný s chrámem krále Šalomouna, postavený asi nějakým starověkým Michelangelem, by klidně mohl zaujmout čestné místo po boku našich nejkrásnějších staveb. Je to něco daleko většího než všechno, co nám po sobě zanechali starověcí Řekové či Římané a představuje to smutný kontrast k době barbarismu, kterým je nyní náš národ zmítán.“

 

Mohot nevěřil, že by Khmérové byli schopni vybudovat tak dokonalé dílo a chybně datoval jeho vznik do období starověkého Říma. Až pozdější architektonické průzkumy dokázaly jeho skutečnou historii a ve 20. století bylo provedeno mnoho průzkumů a restaurování celého komplexu, který byl v roce 1993 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a dnes patří mezi nejimpozantnější historické památky světa.

Zodpovědné cestování

 

Kambodža patří mezi nejchudší asijské státy a cestovní ruch výrazně pomáhá tamním obyvatelům v obživě. Důležité je ale myslet na to, aby ta obživa byla důstojná. V zemi je bohužel silně rošířená dětská prostituce a s ní související pedofilní sexuální turistika. Zodpovědný cestovatel netoleruje žádné její projevy. Místní autority jsou i přes nelegálnost této činnosti přezíravé. Přesto roste počet místních i mezinárodních organizací bojující proti obchodování s lidmi. 

Dalším problémem jsou žebrající děti v okolí chrámů Angkor Wat. Pokud chcete podpořit kambodžskou společnost ve zdravém rozvoji, nerozdávejte dolary dětem, které by měly být ve škole, i kdyby vyvíjely jakýkoliv emocionální nátlak. Pouze tím vychováte další generaci mladých lidí bez budoucnosti, spoléhající na snadný výdělek od naivních turistů. 

Mapa a inspirativní program

Kambodža, království divů

 

V nedávné historii těžce zkoušená země, která si prošla peklem řádění Rudých Khmérů je dnes pohostinným místem plným historických a přírodních památek a neuvěřitelně usměvavých lidí.

 

Kambodža zatím stále zůstává stranou masového zájmu cestovních kanceláří a díky tomu nabízí autentické zážitky. V posledních desetiletích si prošla bouřlivým vývojem - od kruté diktatury přes konsolidaci až po demokratickou transformaci. Přesto se stále jedná o jednu z nejchudších asijských zemí. Je nepochybné, že kambodžské království stojí na prahu ohromného turistického rozmachu a chystá se využít nesmírný potenciál, který bezesporu skýtá. Právě proto není důvod s cestou do této krásné země otálet a využít její přednosti dřívě, než jej objeví masový turismus.