Proč vůbec jezdit na dovolenou do Černobylu?

 

Pokud jste se dostali až na tyto stránky, tak už pravděpodobně víte, proč se chcete této unikátní exkurze do uzavřené zóny zúčastnit. A pro ty ostatní máme pár slov. Je to jedinečný a neopakovatelný zážitek. Za 2 dny si prohlédnete a doslova prolezete stovky opuštěných budov, pořídíte fotografie, které má v albech z dovoloných jen málokdo, poučíte se o této jaderné katastrofě z první ruky, budete svědky toho, jak stále tisíce zaměstnanců na směny hlídají a spravují jak zónu, tak i samotnou elektrárnu. Uvidíte na vlastní oči, jak si příroda poradila s devastující činností člověka a budete mít možnost mluvit s lidmi, kteří havárii reaktoru přežili. Je to výlet jako stvořený pro dobrodruhy, vášnivé fotografy, milovníky adrenalinu a extrémní turistiky a pro nadšence do poválečné historie.

 

Jak zájezd do Černobylu probíhá?

 

Naše spřátelená agentura pro vás zajistí all inclusive dvou denní zájezd organizovaný z Kyjeva. Doprava je zajištěna mikrobusem ve skupině maximálně 15 osob s českým nebo slovenským průvodcem, který je skutečným odborníkem. Součástí exkurze je plná penze a nocleh v hotelu přímo v Černobylu a veškeré transporty. Všechna povolení opravňující vás ke vstupu do uzavřené zóny budou zajištěna. Odjezd z Kyjeva je v ranních hodinách. Po ubytování následuje prohlídka města Černobyl, oběd a poté přesun do Pripjati a její objevování do večerních hodin. Příjemný večer v restauraci hotelu vám umožní sdílet zážitky vašeho prvního dne stráveného v zóně. Druhý den po snídani se přesunete k radaru Duga, největšímu, dosud stojícímu, nehorizontálnímu radaru na území bývalého SSSR. Následuje další průzkum Pripjati, rozhovory s domorodci a pro zájemce (opravdové nadšence) i návštěva samotné elektrárny. Ve večerních hodinách následuje transport zpět do Kyjeva, kde může pokračovat další skvělý program...

Bezpečnost na prvním místě!

 

Otázka bezpečnosti je při návštěvě uzavřené zóny tou nejdůležitější. Až svým blízkým totiž řeknete, že jedete na dovolenou do Černobylu, budou vás mít za naprosté blázny. Řekněme si tedy narovinu, jaká zdravotní rizika vám případně hrozí.

V černobylské zóně se stále nacházejí místa se zvýšenou radioaktivitou, ačkoliv její hodnoty dnes představují pouhý zlomek těch naměřených v prvních dnech, měsících a letech po havárii. Radioaktivní izotopy těžkých kovů se každý rok dostávají o jeden centimetr hlouběji do půdy a v současné době je zde úroveň záření na takové úrovni, že při krátkodobých pobytech nepředstavuje pro člověka žádné zdravotní riziko. Při dvoudenním pobytu dostanete dávku srovnatelnou s jedním rentgenovým vyšetřením nebo jednou delší cestou letadlem. Konkrétně absorbujete kolem 4 mikrosievertů, přičemž bezpečná hranice je stanovena na 100 těchto jednotek. Určité riziko může představovat radioaktivní prach, který se v některých místech může v malém množství vyskytovat. Z tohoto důvodu doporučujeme po návratu vyprat a vyčistit použité oblečení a obuv. Po celou dobu budete mít k dispozici látkový respirátor a také dozimetr měřící radioaktivní záření. Zároveň projdete několikrát během pobytu dozimetrickou zkouškou.

Raketová základna Prvomajsk

 

Stiskněte tlačítko, odpalte jaderné hlavice a rozpoutejte třetí světovou válku, která pravděpodobně povede k destrukci planety! Tak to už dnes naštěstí není příliš aktuální, ale vy se můžete vypravit zpět do historie Studené války. Raketová základna Prvomajsk byla plně funkční až do devadesátých let 20. století. Na jejím místě je dnes autentické muzeum a všechna zařízení, včetně 40 metrů hlobokého sila, zůstala plně funkční a jedná se tak o jediné obdobné místo na světě přístupné veřejnosti! Sestoupíte až do velitelské kabiny a na vlastní kůži stisknete tlačítko smrti - naštěstí bez následků. Unikátní místo pro všechny milovníky historie 20. století a vojenské techniky!

Ukrajina a exkurze do Černobylu!

 

Tato cesta je opravdová lahůdka pro ty z vás, kteří máte rádi netradiční zážitky. Poznejte život domorodců v okolí vybuchlé jaderné elektrárny, prozkoumejte kdysi výstavní Pripjať, která je nyní městem duchů a zúčastněte se prohlídky samotného reaktoru, kde finišují práce na novém sarkofágu, který bude chránit okolí před nebezpečným zářením další stovky let.

 

Celý výlet lze ideálně spojit s pobytem v Kyjevě a užít si jedinečnou atmosféru této čtyřmilionové metropole se svými honosnými paláci, širokými bulváry, příjemnými restauracemi a módními kluby. Celou cestu vám ušijeme na míru ve spolupráci s renomovanou agenturou, která se postará o všechna povolení a bezpečnostní opatření.

Mapa uzavřené zóny

Zóna byla stanovena v okolí 30 kilometrů od místa výbuchu a celá tato oblast byla totálně evakuována. Dnes zasahuje kromě Ukrajiny i do Běloruska a její plocha byla upravena a rozšířena. Dodnes je zakázané se v této oblasti trvale usazovat a ke vstupu do ní jsou potřeba zvláštní povolení. Přesto v ní pracují a částečně žijí tisíce lidí, kteří se starají o správu i bezpečnost celého území. Někteří starousedlíci se sem i přes zákaz vrátili a na vlastní riziko zde dožívají v těžko představitelných podmínkách, ale stále doma.

© 2021 by Travel Planner

  • Facebook
  • Instagram

+420 777 223 024